Nasze sukcesy

NADANIE IMIENIA

Dzień 1.06.2004r. w Przedszkolu Nr 2 w Trzemesznie przejdzie na pewno do historii. W tym bowiem dniu przedszkolaki nie tylko świętowały Dzień Dziecka, ale  także uczestniczyły w uroczystości nadania przedszkolu imienia Misia Uszatka. Wybór imienia dla przedszkola nie był łatwy. Od 10 listopada do 10 grudnia 2003r. rodzice oraz pracownicy brali udział w konkursie na nazwę placówki. Po otwarciu skrzynki, do której wrzucano pomysły okazało się, że to właśnie Miś Uszatek, postać wymyślona przez Czesława Janczarskiego, zdobyła największą liczbę głosów. Miś Uszatek to sympatyczna postać, która wraz z przyjaciółmi bawi i uczy już trzecie pokolenie dzieci. Miś zawsze mówi prawdę. Wie, co to prawdziwa przyjaźń. Wprowadza dzieci w otaczający je świat uczuć i emocji. Pani dyrektor udało się nawiązać kontakt z rodziną Czesława Janczarskiego, panią Krystyną – żoną nieżyjącego już autora Misia Uszatka oraz z córką Marią. Mimo, że obie panie nie mogły przybyć na uroczystość, wyraziły wielką radość, że kolejne przedszkole w Polsce będzie nosić imię słynnego misia z klapniętym uszkiem. Do przedszkola nadesłany został list z życzeniami od Marii Janczarskiej- Bogackiej oraz od Zbigniewa Jerzyny – poety i autora wierszy dla dzieci, wieloletniego przyjaciela Czesława Janczarskiego. Na ceremonii nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych Trzemeszna. Obecna była pani Marianna Zajączek (z domu Górzyńska), pierwsza dyrektor tej placówki. Nie zabrakło pracowników przedszkola, którzy są już na emeryturze. Gościem imprezy byli wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Poznaniu: panie: Sława Mrożek i Danuta Hyżak. Sylwester Koch- dyrektor Zespołu Obsługi Szkół, ksiądz proboszcz Bronisław Michalski oraz wielu rodziców. Uroczysty akt nadania przedszkolu imienia Misia Uszatka w obecności gości podpisał Krzysztof Dereziński -przewodniczący Rady Miejskiej, który uchwałę w tej sprawie przekazał wraz z Markiem Gotowałą – burmistrzem Trzemeszna, na ręce Lucyny Korzyckiej. Miłym akcentem uroczystości było wręczenie osobom wspierającym przedszkole pamiątkowych plakietek „Przyjaciel przedszkola”, na których umieszczono postać patrona placówki. Grupy przedszkolne przygotowały program artystyczny. Były wiersze, piosenki, popisy taneczne. Dzieci otrzymały plakietkę z logo przedszkola oraz balonik z wizerunkiem Misia Uszatka. Zaproszeni goście, rodzice oraz cała społeczność przedszkolna mogła skosztować tortu w kształcie misia, a także wziąć udział w loterii fantowej czy wylicytować prace plastyczne dzieci.

DNI OTWARTE I UROCZYSTE PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Na co dzień wypełnione śmiechem przedszkole, we wrześniu zamienia się w miejsce pełne łez i smutku. To nowo przyjęte maluchy trudno znoszą rozłąkę z rodzicami. Dzieci w różny sposób reagują na nową sytuację.  W niektórych budzi ona ciekawość, radość poznania, ale w niektórych lęk
i przerażenie. Nasuwa się pytanie –  co można zrobić, jak pomóc, by proces adaptacji przebiegał łagodniej?

Tak powstał pomysł opracowania i wdrożenia programu adaptacyjnego „W przedszkolu jest wesoło”. Celem programu jest stworzenie dzieciom lepszego startu przedszkolnego. Program adaptacyjny realizowany jest poprzez spotkanie informacyjne z dyrektorem przedszkola, intendentem oraz wychowawcą grupy. Każdy rodzic otrzymuje biuletyn informacyjny. W czerwcu organizowane są dni otwarte pod hasłem „Wesołe zabawy i spotkania z dziećmi”. Dzieci poznają salę zajęć, łazienkę, szatnię i plac zabaw. Poznają wychowawczynię i woźną oddziałową. Pierwszego dnia bawią się wspólnie z rodzicami, by kolejnego dnia zostać choć na chwilę samemu  w grupie. Dzieci przychodzą do przedszkola przez trzy kolejne dni. Druga część dni otwartych ma miejsce w lipcu lub w sierpniu, w zależności od tego, kiedy przedszkole pełni dyżur wakacyjny. Dzieci znają już swoją panią, przedszkole, otoczenia. Zaczynają poznawać kolejnych kolegów i koleżanki. Coraz chętniej przychodzą, aby podjąć wspólną zabawę. Dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu, bawiąc się w ogrodzie przedszkolnym.

Przychodząc we wrześniu do przedszkola potrzeba trochę czasu, aby dzieci zaaklimatyzowały się w nowym otoczeniu. Jesteśmy pewni, że dni otwarte przyczyniają się do złagodzenia stresu i krótszego okresu adaptacyjnego. Pamiętamy, że jest to uzależnione od indywidualnego rozwoju i możliwości dziecka. Zakończeniem okresu adaptacyjnego jest ślubowanie i pasowanie na przedszkolaka. Nic więc dziwnego, że każdy nowo przybyły przedszkolak z niecierpliwością oczekuje tego dnia. 4 października 2004r. po raz pierwszy w historii naszego przedszkola odbyła się ta szczególna  uroczystość, dlatego wzięły w niej udział wszystkie dzieci. Przyjęcie do braci przedszkolnej mogło odbyć się dopiero po pokonaniu kilku prób. Pierwsza z nich to sprawne przejście przez obręcz trzymaną przez Misia Uszatka, a druga – zjedzenie łyżeczki miodu. Po pomyślnym przejściu prób, dziecko zostaje pasowane na przedszkolaka olbrzymią kredką przez panią dyrektor – Lucynę Korzycką. Dzieci przybyłe do przedszkola we wrześniu otrzymują znaczek z logo przedszkola, a wszystkie przedszkolaki słodką niespodziankę. Uroczystość kończy się złożeniem przysięgi, którą z dumą powtarzają wszystkie dzieci:

„My z Uszatkiem przyrzekamy:

 • być od dziś przedszkolakami,
 • nie grymasić i nie szlochać,
 • zawsze swoje panie kochać,
 • grzecznie bawić się i fikać,
 • w mig zajadać z talerzyka,
 • nauczymy się dziękować i porządnie się zachować
 • od dziś zawsze być zuchami i dobrymi kolegami”.

Dalsza część uroczystości to występy dzieci z poszczególnych grup. W pasowaniu biorą udział chętni rodzice.

PROMUJEMY ZDROWY STYL ŻYCIA

a/ Gminny Turniej u Uszatka

 Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan w Poznaniu- oddział Gniezno, przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, Starostwa Powiatowego w Gnieźnie i Urzędu Miasta i Gminy w Trzemesznie przez kilka lat organizowało Regionalną Olimpiadę Przedszkolaków. Olimpiada cieszyła się wielkim zainteresowanie małych sportowców. Gdy przestano ją organizować nasze przedszkole postanowiło zapełnić powstałą lukę i od 2005 roku jest organizatorem Gminnego Turnieju u Uszatka.  Od 2007 roku rywalizacja odbywa się   o puchar Burmistrza Trzemeszna. Po powitaniu gości przez panią dyrektor i odśpiewaniu hymnu przedszkola dzieci rozpoczynają zawody. Mali zawodnicy biorą udział w następujących  konkurencjach: skoki na piłce, rzut woreczkiem do kosza, skoki na skakance, przejście przez tunel, przeciąganie liny, strzały do mini- bramki, nadmuchiwanie balonu na czas. Chwilę wytchnienia od sportowych emocji przynosi słodki poczęstunek i łyk napoju. Po krótkiej przerwie zdobywcy pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca w poszczególnych konkurencjach otrzymują nagrody rzeczowe i dyplomy. Zwycięskie drużyny otrzymują pamiątkowe puchary.  Każdego roku jesteśmy uczestnikami zaciętej rywalizacji, a w sali OSiR, w której odbywa się turniej, radosne okrzyki roznoszą się wielkim echem.

Celem całego przedsięwzięcia jest nie tylko dobra zabawa, ale także idea krzewienia wśród najmłodszych, aktywnych form spędzania wolnego czasu, kształtowanie zaradności, umiejętność zdrowej rywalizacji i godzenia się     z przegraną. To doskonała okazja do spotkania i współpracy z dziećmi z innych placówek.

Zadowolone miny dzieci podczas spędzonych wspólnie chwil oraz oczy pełne radości są najlepszym podziękowaniem i nagrodą dla organizatorów zabawy.

b/ Kolorowy zdrowy dzień

Zdrowie jest najważniejsze, a jesteśmy zdrowi, gdy zdrowo się odżywiamy! Niestety w dzisiejszych czasach pożywienie jest bogate w konserwanty, glutaminian sodu lub inne chemiczne substancje. Wiadomo też, że dzieci lubią słodycze, „fastfoody” czy chipsy, a mniej chętnie zjadają owoce, warzywa czy przetwory mleczne. Dietetycy i lekarze uwrażliwiają rodziców na problem otyłości, coraz powszechniejszy wśród dzieci. „Co Jaś się nauczy, to Jan będzie umiał” – to znane przysłowie przyświeca wszelkim działaniom podjętym w Przedszkolu, a mającym na celu promocję zdrowego odżywiania.

Działania takie podejmowane są w poszczególnych grupach, na zorganizowanych zajęciach dydaktycznych oraz kierowane do dzieci z całego przedszkola. Przedszkolna kuchnia niezwykle starannie opracowuje jadłospisy  i przygotowuje posiłki, w których uwzględnia potrzeby żywieniowe dzieci oraz ich apetyty. Kolorowy zdrowy dzień w przedszkolu, to:

 • dzień pomarańczowy (jesienią), pełen pomarańczowo-żółtych warzyw i owoców czyli papryki, marchewki, kukurydzy, jabłek, gruszek itp.
 • dzień biały, pełen produktów z nabiału,
 • dzień zielony (wiosną), pełen nowalijek, szczypiorku, sałaty itp.

W tych dniach ustawiamy w holu przedszkola duże stoły pełne smakołyków, z których dzieci samodzielnie przygotowują kanapki i sałatki. Rozumieją, że konieczność spożywania owoców, warzyw i nabiału jest potrzebna dla zachowania dobrego zdrowia i prawidłowego rozwoju. Poznają piętra piramidy żywieniowej, a także nowe smaki.

Wszystkie działania promujące zdrowe odżywianie są przyjmowane przez dzieci entuzjastycznie i z wielkim zaangażowaniem.

c/ Wyprawa do Krainy Zdrowia

Kolejnym, bardzo ciekawym przedsięwzięciem okazał się Gminny przegląd recytatorsko-plastyczno- muzyczny pod nazwą Wyprawa do Krainy Zdrowia. Przedszkole organizuje go od 2005 roku, zapraszając do siebie dzieci w wieku przedszkolnym z innych placówek. Podczas imprezy przedszkolaki wykazać się muszą wiedzą i umiejętnościami plastycznymi (plakat „Ruch to zdrowie”), muzycznymi oraz ogólną wiedzą o zdrowiu w quzie „Zgaduj – Zgadula”. Pozyskując środki od darczyńców, przedszkole zapewnia uczestnikom przeglądu poczęstunek, nagrody i dyplomy.

d/ bieg im. Jana kilińskiego

Od 25 lat organizowany jest w Trzemesznie Ogólnopolski Bieg im. Jana Kilińskiego. Trzy lata później zaczęły towarzyszyć mu biegi młodzieżowe. Ponieważ w naszym przedszkolu jednym z nadrzędnych celów w pracy z dziećmi jest promocja sportu, zdrowia i zdrowego stylu życia, z radością przyłączyliśmy się do inicjatywy krzewienia tego rodzaju dyscypliny i w 2013 roku po raz pierwszy ufundowaliśmy  pamiątkową statuetkę jako nagrodę dyrektora w biegu na dystansie 100 m, dla dzieci 8-letnich i młodszych. W biegu tym udział biorą chętne najstarsze przedszkolaki.

CAŁA POLSKA CZYTA DZECIOM

Hasło „Cała Polska czyta dzieciom” od kilku lat zachęca Polaków do głośnego czytania najmłodszym. Głośne czytanie pomaga w rozwijaniu wyobraźni dzieci, uczy kreatywnego myślenia oraz kształtuje pozytywne wzorce osobowe. W 2005 roku zgłosiliśmy nasze przedszkole do ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, by od września tego roku brać w niej aktywny udział. Świetnym pomysłem było namówienie do współpracy przebywających na emeryturze pracowników przedszkola, jak również rodziców i absolwentów naszego przedszkola.  Dzięki temu udaje się organizować dla dzieci ciekawe zajęcia. Spotkania te nie tylko przenoszą dzieci w bajkowy świat, ale są okazją do lepszego poznania autorów książek.
Z zaproszenia do wspólnego czytania przedszkolakom skorzystało do tej pory bardzo dużo osób. Czytają oni dzieciom swoje ulubione bajki czy wiersze, ale również przekazują placówce ciekawe książki do biblioteki przedszkolnej. Dyrektor Przedszkola im. Misia Uszatka Lucyna Korzycka wręcza zaproszonym gościom dyplom z podziękowaniami oraz okolicznościowy znaczek „Cała Polska czyta u Misia Uszatka”. W ramach akcji organizujemy każdego roku Dzień bajki, podczas którego dzieci poznają innego bohatera twórczości dziecięcej. Tu nauczycielki głośno czytają swoje ulubione fragmenty literatury. Cieszymy się, że grono osób wspierających naszą akcję jest coraz większe.

FESTYN RODZINNY

Łącząc Dzień Dziecka ze świętem Mamy i Taty organizujemy, na przełomie maja i czerwca, Festyn Rodzinny pod hasłem Żyjmy zdrowo na sportowo. Celem festynu jest integracja rodziny, współdziałanie rodziców z przedszkolem, pokazanie sposobu na aktywne spędzanie czasu wolnego oraz promocja sportu. Wspólnie rywalizujemy w wielu konkurencjach, z których największym powodzeniem cieszą się wyścigi w tunelach, taniec na gazecie i „dwa ognie” – rodzice kontra nauczyciele. Podczas wspólnych zmagań sportowych dzieci, rodzice i pracownicy przedszkola mają okazję lepiej się poznać i nawiązać bliższy kontakt. Wspólnie przeżywają radość, jak i gorycz porażki. Jest czas na wspólny posiłek i zabawy na placu zabaw z wykorzystaniem sprzętu terenowego. Po raz pierwszy festyn odbył się 3 czerwca 2006roku i organizujemy go do dziś.

DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

W ostatnich latach na stałe w kalendarzu naszych uroczystości zagościł Dzień Polskiej Niezapominajki. Święto Niezapominajki istnieje w Polsce od 2002 roku, a jego inicjatorem był redaktor naczelny Programu 1 Polskiego Radia – Andrzej Zalewski. W naszym przedszkolu propagujemy ideę ruchu niezapominajkowego od 9 lat. Spodobała nam się intencja święta, które okazało się bliskie zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Skromny kwiat niezapominajki jest „symbolem pamięci, miłości i stylu życia bliskiego natury, wolnego od pośpiechu, ceniącego sobie tradycyjne wartości”.

Obchodząc święto stawiamy sobie następujące cele:

 • dostrzeganie piękna ojczystej przyrody;
 • wprowadzenie w życie „niezapominajkowych” zasad dotyczących szacunku i życzliwości wobec innych;
 • uświadomienie konieczności ochrony przyrody;
 • nawiązywanie bezpośrednich relacji z mieszkańcami miasta;
 • rozwijanie umiejętności plastycznych dzieci.

Przed Dniem Polskiej Niezapominajki dzieci w naszym przedszkolu poznają wiersze
i piosenki związane z tematem, przygotowują okolicznościowe kartki dla mieszkańców miasta, poznają symbolikę święta oraz legendę o powstaniu nazwy kwiatka. Wykonują także prace plastyczne, których motywem przewodnim jest niezapominajka.

W Dniu Polskiej Niezapominajki – 15 maja – wszyscy przychodzą do przedszkola ubrani na niebiesko. Każdego roku jedna z grup przygotowuje program artystyczny dotyczący święta. Następnie dzieci wyruszają do miasta niebieskim korowodem (z balonami i transparentami) i wręczają napotkanym osobom laurki z życzeniami i pozdrowieniami.
Po drodze odwiedzają najważniejsze instytucje w mieście tj. Urząd Miejski, Dom Kultury, Bibliotekę, Komisariat Policji, sklepy i punkty usługowe. Wszędzie jesteśmy przyjmowani z dużą życzliwością i zainteresowaniem. Szczególnie ciepło do naszej inicjatywy odnoszą się osoby starsze.

Dzieci poznają także miejsca i wygląd lokalnych pomników przyrody. Po powrocie do przedszkola sadzą w ogrodzie różne rośliny, w tym niezapominajki. Przygotowują również wystawy swoich prac plastycznych.

Dzięki corocznym obchodom święta coraz więcej osób zapamiętuje datę 15 maja i kojarzy ją z naszym przedszkolem.

KINO U USZATKA

Już kilka razy zapraszaliśmy dzieci z naszego przedszkola na seans bajkowy w cyklu „Kino u Uszatka”. Pierwsze kino stworzyliśmy 6 grudnia  2013 roku i zaprosiliśmy wówczas do oglądania bajek o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia. Później był
Dzień Dziecka, Dzień Ziemi, kolejne Mikołajki i inne okoliczności, w których mogliśmy ciekawym filmem zbliżyć dzieci do tematyki dnia. Większość proponowanych dzieciom bajek związana jest z treściami programu wychowawczego i twórczością Cz. Janczarskiego. Szatnia zamienia się w danym dniu w salę kinową, pan dozorca w kontrolera biletów, a panie woźne „produkują” popcorn. Tworzymy klimat, jak
w prawdziwym kinie i wszyscy sie przy tym świetnie bawimy.

ZACHĘCAMY DO DZIAŁAŃ EKOLOGICZNYCH

a/ Zbieramy makulaturę, baterie, nakrętki

Zbieranie makulatury, baterii i nakrętek cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony dzieci, jak
i dorosłych.  Między innymi dzięki większej świadomości społeczeństwa o potrzebie dbania o środowisko, jak również niesienia pomocy osobom potrzebującym. Każda z grup przedszkolnych, poczynając od trzylatków a na sześciolatkach kończąc z zaangażowaniem segreguje odpady. Chroniąc środowisko naturalne, gromadzimy punkty dla przedszkola, a za nie możemy pozyskać nagrody. Bardzo chcemy wychowywać dzieci w duchu poszanowania dla przyrody i nauczyć , jak należy chronić środowisko.

Zbierając nakrętki wspieramy chore dzieci, a za pieniądze pozyskane ze zbiórki makulatury poszczególne grupy przedszkolne, z okazji Dnia Dziecka, otrzymują gry i zabawki edukacyjne.

b/ Zbieramy elektrośmieci

16 kwietnia 2016 roku w Przedszkolu nr 2 im. Misia Uszatka w Trzemesznie odbyła się impreza ekologiczna „Szanujmy naszą planetę”, połączona ze zbiórką elektrośmieci. Każdy z mieszkańców, który przyniósł do przedszkola elektrośmieci, otrzymał w podziękowaniu drzewko lub krzew ozdobny do posadzenia we własnym ogródku oraz smycz do kluczy z logo przedszkola. Pragniemy takie przedsięwzięcia kontynuować w kolejnych latach.

c/ Dbamy o naszą planetę – sadzimy drzewa

Co roku z okazji „Dnia drzewa” w naszym przedszkolu gości pan Sergiusz Przybylski, leśniczy z Nadleśnictwa Gołąbki.

Snuje on przed nami szereg ciekawych opowieści o swojej pracy, przybliża dzieciom świat przyrody, uczy odpowiedzialności za działania, ale przede wszystkim, każdego roku sadzi wraz z dziećmi kolejne drzewko
w naszym ogrodzie przedszkolnym.